Proč je u dlouhodobé půjčky důležité RPSN?

Hypotéky, úvěry, půjčky RPSN

Roční procentní sazba nákladů. Přesně tento pojem označuje zkratku RPSN. S tou se dnes setkáme u většiny nabízených půjček a hypotéčních úvěrů (hypoték) na našem trhu. Není se čemu divit, jelikož dle aktuálních zákonů ji musí poskytovatelé úvěrů povinně uvádět. I když u drobných půjček může vycházet nesmyslně, u těch dlouhodobých a klasických vychází tak, jak má.

Tedy vychází v procentech, které označují přesně tolik, kolik ze základního úvěru přeplatíme během jednoho roku navíc. Pokud je tedy RPSN 10 %, je jasné, že ročně dáme z půjčené částky o deset procent navíc. Výpočet RPSN je nutné si hlídat, protože mnozí podvodníci se díky němu dopouští mnoha podvodů na spotřebitele.

Co RPSN obsahuje

Co je RPSN jsme si řekli, teď si osvětlíme, co RPSN obsahuje. Většina lidí vybírá půjčky hlavně podle úrokových sazeb, což je velká chyba. Úrok je totiž jenom část toho, co může ovlivňovat výhodnost půjčky. Nezapomínejme totiž ani na to, že se mohou objevit třeba různé poplatky spojené se schválením nebo vedením úvěru, stejně jako si můžeme sjednat i pojistku. I ta se následně projeví ve výši splátek. Právě daná hodnota RPSN je charakteristická tím, že obsahuje vše, co zaplatíme takzvaně navíc. Tedy jak zmíněné nebo nezmíněné poplatky, tak i ony samotné úroky. Proto je dobré pří výběru nejlevnější půjčky hledět právě jenom na tuto hodnotu. Jedině tak vybereme správně.

Čím menší, tím lepší

Jak jsme zmínili, daná hodnota vychází v procentech. Platí ze přímá úměra, že čím je hodnota RPSN menší, tím je samozřejmě půjčka výhodnější. U některých bank se tak můžeme setkat i s tím, že činí několik jednotek procent. Poměrně dobrou volbou může být také RPSN v nižších desítkách procent, což je hodnota využívaná hlavně u kvalitních nebankovních společností. Jsou ale i takové možnosti, kde se může tato sazba blížit třeba i hodnotám, které se dotýkají stovky, nebo ji dokonce přesahují. V tomto směru se rozhodně o nijak výhodné půjčky nejedná a měli bychom se jim raději vyhnout, nebo zkusit zvolit kratší termín splácení nebo menší částku.

DALŠÍ PŮJČKY: