Zadlužování českých domácností neustále roste

Zadlužování českých domácností neustále roste

Je to smutný fakt. Čím dál víc lidí si půjčuje, čím dál víc domácností se topí v dluzích, ze kterých se ne a ne dostat. Čím více si půjčují, tím vyšší jsou splátky. A proto začíná růst nejen zadluženost, ale i počty osobních bankrotů.

Není se čemu divit. Česká republika má obrovské dluhy, stát neustále odírá lidi, a to jak zaměstnance, tak živnostníky, minimální mzda je sotva k přežití a důchody jsou zoufalé. Nemluvě o mizivých rodičovských příplatcích a naopak obrovské výši daní. Mnoho lidí se tak brzy ocitá v naprosto zoufalé situaci, kdy se jako východisko jeví jen půjčky a zadlužování se. To nemusí být úplně špatná cesta, ale je třeba dávat pozor na různá rizika.

Půjčovat si musí

Důvodů, proč si lidé půjčují, je mnoho. Někdo si chce pořídit vlastní bydlení nebo auto, na které si přirozeně musí půjčit. A pak další desítky let jen splácí tisíce korun měsíčně. Jiní někde dřou za mizerných 10 000 korun měsíčně, musejí z toho poplatit nájem, složenky a uživit rodinu. Pak stačí jeden rozbitý domácí spotřebič nebo jiné nečekané výdaje a rodinný rozpočet se hroutí a rodina rázem sahá po půjčce. Jakou ale vzít, aby se úplně nezničili? Hojně využívané jsou v takových případech rychlé nebankovní půjčky, které jsou třeba jen na měsíc a nízké částky a pokryjí jednorázové výdaje domácností. Jedná se o půjčky do výplaty.

Dlužníci si půjčují dál

Další kategorií lidí jsou ti, kteří už jsou zadlužení, ale nezvládají splácet a jdou po nich třeba i exekutoři. Co s tím? V té chvíli se jako jediné řešení mohou jevit půjčky bez registru, které jsou určeny pro každého. Ale rodiny se tím mohou zamotat do ještě větších dluhových pastí a jeden úvěr střídá druhý. Veškeré nebankovní půjčky jsou proto vhodné hlavně pro ty, kteří nemohou do banky, ale potřebují peníze. Brát si je pořád dokola nebo na velké částky je ale nebezpečné s ohledem na vysoké úroky a RPSN. A lidé si často půjčují neuváženě. Což je důvodem obrovského zadlužování domácností.

Se zadlužením může pomoci například společnost Kruk a také konsolidace půjček.

DALŠÍ PŮJČKY: