Výpočet čisté mzdy online je velmi jednoduchý

Rychlé nebankovní SMS online půjčky

Mzda, kterou dostaneme od našeho zaměstnavatele, je takzvanou čistou mzdou. Jedná se tedy o výplatu, od které jsou již odečteny všechny nezbytné daně, stejně jako jsou od ní odečteny i všechny potřebné zákonné pojistky. Podívejme se proto na to, co vše je odečítáno a jak výpočet čisté mzdy nejlépe provést. V rámci toho je dobré seznámit se s několika důležitými pojmy a zjistíte, jak jednoduché je spočítat čistou mzdu.

Jednou z nich je rozhodně pojem hrubá mzda, stejně jako superhrubá. Superhrubou mzdou se rozumí veškeré náklady našeho zaměstnavatele na zaměstnance. Superhrubá mzda se vypočítá velmi jednoduše. Hrubou mzdu musíme vynásobit 1,34. Jedná se v podstatě o její 34% navýšení. Díky tomu si můžeme jednoduše vypočítat základ daně, který činí 15% ze superhrubé mzdy. Hrubá mzda je už naše odměna za práci, ze které nám ještě bude stržena daň z příjmu, stejně jako sociální a zdravotní pojištění.

Co vše je při výpočtu čisté mzdy odečítáno?

Pokud máte informaci o tom, kolik budete dostávat ve formě hrubé mzdy, či tato suma zazněla na pracovním pohovoru, je dobré vědět, jak vypočítat čistou mzdu (čistý plat). Tedy je dobré vědět, co vše musíte z této částky ještě odečíst, než dostanete tu, o kterou tolik bojujete. To hlavní, co se vás samozřejmě týká, to je zdravotní pojištění, které je strháváno každému zaměstnanci. Dnes je tato hodnota stanovena na 4,5 procenta z vaší hrubé mzdy. Tím ale odvody nekončí, jelikož ještě je tu sociální pojištění. Zde hraje roli to důchodové, které je 6,5 procenta. Řadu dalších ale odečítá přímo zaměstnavatel. Čistou mzdu vám pomůže vypočítat kalkulačka, či kalkulátor, které naleznete na mnoha stránkách. Dále nezapomínejte také na daň z příjmu, která je posledním odpočtem před tím, než peníze dostanete.

Výpočet si lze i zvýhodnit

Nezapomeňte však na to, že i když na daních odvedete spoustu peněz, je stále celá řada cest, jak si můžete daný výpočet o něco zvýhodnit a jak můžete na daních odvádět o něco více. Roli zde hraje třeba sleva na poplatníka, která může být i v tisících korun. Stejně tak hrají roli třeba i vaše děti (slevy na vyživované dítě/děti), jelikož i u těch můžete získat zajímavého zvýhodnění. Slevy na studenta. Tuto slevu uplatníte, pokud jste student a při práci podnikáte (OSVČ), chodíte po brigádách nebo jste zaměstnán. Vše poté doplňují třeba i průkazy ZTP-P, které jsou také od takto vysokých daní osvobozeny. Výsledkem bude čistá mzda.

OSVČ si díky tomu mohou spočítat svůj příjem a zaměstnanci provést výpočet čisté mzdy DPČ (dohody o provedení činnost) respektive dohody o provedení práce.

Slevy v roce 2013, 2014 a 2015:

Sleva na poplatníka: Ročně 24 840 Kč, Měsíčně 2070 Kč

Sleva na studenta: Ročně 4020 Kč, Měsíčně 335 Kč

Danové zvýhodnění na 1 dítě: Ročně 13 404 Kč, Měsíčně 1117 Kč

Danové zvýhodnění na 2 děti: Ročně 15 804 Kč, Měsíčně 1317 Kč

Danové zvýhodnění na 3 a více dětí: Ročně 17 004 Kč, Měsíčně 1417 Kč

Díky těmto informacím můžete jednoduše provést přepočet hrubé mzdy na čistou. Výpočet čisté hodinové mzdy vypočítáte tak, že čistou mzdu vydělíte jednoduše počtem hodin.

DALŠÍ PŮJČKY: