Víte, jak používat kreditní kartu?

Za prvé, je to vlastně úvěr, takže byste měli používat svou kreditní kartu velmi obezřetně, abyste pak nespláceli značné prostředky díky nastaveným úrokům. Kreditka však má tolik výhod, že mnoha lidem usnadní život a nabízí i pestrý věrnostní program, na němž je možné získat řadu nevšedních benefitů. Prodloužená záruka nebo salonek na letišti, kam jste pozváni jen na základě držení kreditní karty, i to jsou další výhody, které se s tímto na první pohled bezcenným kouskem plastu pojí. Zajímejte se o čísla, výhody i další věci. Ale především se pak ptejte, jestli se vám tento produkt vyplatí nebo ne.

Dobrý sluha, ale také zlý pán

Možná ji už nějakou dobu používáte, ale víte, jak používat kreditní kartu a zajistit, aby bylo všechno v pořádku. Seznamte se hlavně s nastavenými úroky, protože pokud nedoplatíte svůj dluh v době, na kterou spadá bezúročné období, stane se, že vám budou úroky naúčtovány – a 10, 15 či 30 % je zcela běžná cifra. Nejednejte proto lehkomyslně, kreditka není žádná karta bez limitu, se kterou byste snad mohli nějak svéhlavě utrácet. Nejde o vaše peníze, jsou to peníze banky a ta je bude později chtít. Jestli bez úroků a s klidem nebo s poměrně značným úrokem, je už na vás a vaší osobní rozvaze. Pamatujte, že nic na světě není zadarmo, jak praví okřídlené heslo platné bez výjimek už po staletí.

Včasné splácení je tedy hodně důležité, mějte proto promyšlený finanční plán, který je možné mírně upravit, ale ne cele měnit a přepisovat. Mimochodem, pozor za výběr z bankomatu! Zaplatíte totiž poplatek, jenž se blíží tomu, který si kdysi účtovala nejedna banka za vybírání z cizí bankomatové sítě a kromě toho, vybraná částka bude úročena okamžitě. Používejte proto kreditní kartu při různých platbách v kamenných obchodech nebo na internetu, podobným způsobem jako debetní – a nechte raději bankomat bankomatem. Opravdu, tohle se vyplatí, protože jinak se může stát, že po jisté době zjistíte, že je deficit poměrně velký.

Velký pozor na nesplacené pohledávky!

Věděli jste, že pokud nedoplatíte dlužné peníze včas, můžete se dostat až do registru dlužníků, a tedy budete mít výchozí cestu k možné budoucí bankovní půjčce pořádně zkomplikovanou? Je proto lepší podobnému scénáři předejít a všechny závazky dorovnat, dokud to ještě jde bez ztráty jakéhokoliv kreditu. Úvěrovou historii tvoří i kreditní karta, respektive všechny pohyby na ní. Uvažujte proto, zda ji potřebujete a zda zvládnete své závazky splatit v termínu – o nic jiného samozřejmě nejde, ale pokud jsou ve hře peníze, samozřejmě, obezřetnost je hodně důležitá!

SROVNÁNÍ PŮJČEK:
Nevíte jakou půjčku si vybrat? Využijte chytrý srovnávač půjček SROVNÁVAČ RYCHLÝCH PŮJČEK IHNED