Spořicí účet – jaké jsou jeho výhody?

Spořicí účet - jaké jsou jeho výhody?

Jde o produkt hlavně pro konzervativní střadatele, kteří chtějí mít peníze prakticky okamžitě po ruce. Spořicí účet úročí vložené prostředky spíše symbolicky, v době nízké inflace jde i o desetiny procenta ročně. Je však jisté, že o své peníze nepřijdete, protože jsou podobné vklady až do hodnoty 100 tisíc euro nebo ekvivalentu ze zákona pojištěné.

V čem tedy tkví kouzlo spořicích účtů? Svým založením jsou vhodné spíše pro starší generaci, která je zná ještě z doby minulého režimu. Mladí lidé, ale raději investují nebo využívají stavební spoření se všemi jeho výhodami. Těch je řádově mnohem více, než u „malého“ spořicího konta.

Nenechávat peníze pod polštářem

Je prvním bodem na cestě, která může vést až do světa investic v oblasti akcií nebo dluhopisů. Chcete se vzdělávat ve finančních záležitostech? Spořicí účet je krokem, jenž vám symbolicky otevře dveře. Nečekejte od něj velké výsledky, i v době tzv. pádící inflace banky nenabídnou výraznější zhodnocení, než je např. 5 % p. a. I to je ale rozhodně lepší než vůbec nic, tedy případ, kdy finanční prostředky leží takzvaně pod polštářem.

Jednoduše, bezpečně a podle tradice

Češi mají ke spořicím účtům pozitivní vztah, zakládají si je ještě dnes. Založit si je můžete i online, podobně jako běžný účet. U některých je běžný účet dokonce vyžadován, ve finále tedy budete mít účty v jedné bance dva – jeden se bude zhodnocovat, druhý používáte každý den jako svoje číslo jedna. Spořicí účty jsou vedeny obvykle zcela zdarma, platební kartu k němu obvykle nedostanete a je také nutné předeslat, že je omezený počet příchozích a odchozích plateb za kalendářní měsíc. Nejde tedy o účet se vším všudy. Počítá se s tím, že si prostředky vyberete, ale spíše jednorázově, v době, kdy máte před sebou větší výdajové položky. Kolik si na spořicí účet pošlete nebo jak dlouho budete střádat, je už jenom na vás!