Solus – centrální registr dlužníků k nahlédnutí online

Solus - centrální registr dlužníků k nahlédnutí

Když si žádáme o půjčku, můžeme být mnohdy prověřování nejenom s ohledem na výši našeho příjmu, ale i s ohledem na naši finanční minulost. Nejčastěji dochází k tomu, že je nahlíženo do různých bankovních a nebankovních registrů. Jedním z nejznámějších je Solus. Dnes se jedná o nejvyužívanější online registr dlužníků, který funguje jako zájmové sdružení právnických osob.

Jsou zde jak poskytovatelé půjček, tak jsou zde třeba mobilní operátoři, dodavatelé energií a řada dalších firem, kteří nabízejí služby za poplatek a u kterých může vzniknout riziko nezaplacení.

Solus je výhradně negativní registr

Dobré je zmínit také informaci spojenou s tím, že Solus je registrem výhradně negativním. Pokud v něm nejsme uvedeni, je vše v pořádku a žádné problémy se svými závazky nemáme. Naopak pokud v něm uvedeni jsme, již problémy mít můžeme. V takovém případě pamatujte, že daný zápis v Solusu může znemožnit třeba získání bankovní i některé nebankovní půjčky. Pokud vás zajímá, zda v něm jste nebo nejste uvedeni, můžete si o svůj vlastní výpis z centrálního registru (databáze) dlužníků požádat. Jde to buď standardní cestou, kterou je dopis (Kontakt: Praha 4 – Krč, 140 00, Antala Staška 510/38), nebo odesláním SMS. Vše by mělo být zdarma.

Jak registr funguje?

Pokud vás zajímá i to, jak konkrétně Solus funguje, podívejte se na stručnou charakteristiku. Postup je v tomto případě vždy jasný. Pokud přestanete splácet své závazky a jste v prodlení, daný věřitel ihned tento stav uvede do registru. Postupně ho také aktualizuje s ohledem na to, zda jste již zaplatili, nebo nikoliv. Pokud ano, záznam není smazán, ale může zde být i několik let. Ostatní poskytovatelé finančních nebo jiných služeb tak mají možnost tento výš zápis nebo zápisy vidět, což jim usnadní rozhodování o tom, zda vám peníze nebo služby poskytnou, či vás odmítnou. Po několika letech je záznam smazán automaticky – tedy pokud skutečně došlo k tomu, že byl dluh uhrazen.

DALŠÍ PŮJČKY: