RPSN – roční procentní sazba nákladů

RPSN - roční procentní (procentuální) sazba nákladů

Tajemná čtveřice písmen, které se objevují prakticky u každého spotřebitelského úvěru a mohou hrát naprosto zásadní roli i při zvažování hypotečního úvěru. Co vlastně znamenají a jaké věci si pod nimi představit? RPSN je zkratkou pro roční procentní sazbu nákladů, pomohou tedy zájemci o půjčku k mnohem lepší orientaci.

Znát úrokovou sazbu je sice plus, ale pořád víte jen polovinu pravdy. Co poplatky, které se mohou s půjčkou pojit? Právě na podobnou záležitost přinese tato zkratka jednoznačnou odpověď. Budete díky němu znát reálnou výši výdajů, protože úroky nejsou jediné, co se tady platí.

Je nutné uvádět ho ze zákona

Má za sebou vlastně už dvacet let. Přesně tak, kdo nabízí spotřebitelský úvěr, musí jej od roku 2002 připsat k nabídce. Samozřejmě tak většina poskytovatelů půjček činí ve svých reklamách poněkud drobnějším písmem, ale účel je splněn. Jednoduše, zahrnuje všechny výdaje, které s půjčkou nějak souvisejí. Je férové, nelze jej obejít, a právě proto musí být uváděno.

Co sem například patří?

• Poplatek za vedení účtu a za správu úvěru. Dnes už samozřejmě nejsou vždy aktuální.

• Pojištění schopnosti splácet, které je mimořádně důležité zejména u hypotečního úvěru.

• Poplatky spojené s administrativou, tedy například vyhotovení úvěrové smlouvy a podobně.

Když se řekne RPSN, každý tedy tuší, co si představit. Jde o část dlužné sumy, jíž vypůjčitel vrátí na splátkách a dalších poplatcích během jednoho kalendářního roku. Zpravidla tedy bývá mírně vyšší než úroková sazba, v případě hypoték může být rozdíl v desetinách procenta. Jde tedy o dobrého průvodce, jenž vám řekne na první pohled, zda bude půjčka výhodná či nevýhodná.

Svůj smysl má i tam, kde si nepůjčujete na dlouhý splátkový kalendář (tedy delší než jeden rok). Číslo bude sice poměrně vysoké, ale i tak lze leccos odvodit a porovnat.

SROVNÁNÍ PŮJČEK: