Půjčky pro studenty

Půjčky pro studenty

Mají vlastní příjem, nicméně z brigádní činnosti, a nikoliv z klasického zaměstnaneckého poměru. Dostanou pak vůbec půjčku? V mnoha případech ano, a to dokonce i v bance. Mají totiž status studentů, tedy těch, kteří se soustavně připravují na budoucí povolání, takže se bez dokládání příjmů zatím obejdou. Po dobu studia zatím mohou splácet jen malé částky, počítá se s tím, že větší objem financí začnou hradit až v době, kdy si najdou trvalou práci. Jednoduché a férové, nebo snad ne? Úvěr přitom nemusí vždy sloužit jen na školné, ale také na výdaje se studiem spojené, jako je třeba kolejné.

Může jít až o statisíce korun

Platí, že studium v zahraničí se může někdy hodně prodražit. Půjčky pro studenty mají tedy velmi široké mantinely a rozhodně nemusí nutně jít jen o několik tisícovek. Některé banky pro tyto účely poskytnou i půlmilionovou částku a chtějí přitom splnit jen minimum nutných formalit. Budete dlouho čekat? Ale vůbec ne, zvláště pokud předložíte všechny potřebné náležitosti – žadatel musí být plnoletý, dodat potvrzení o studiu a nějaký doklad o příjmu nebo ručitele, nejčastěji pak jde tedy o rodiče.

Půjčky pro studenty mohou posloužit na školné, ale i dopravu do školy nebo ubytování, stejně tak i nákup učebnic a dalších důležitých pomůcek spojených se studiem. Zvláště v zahraničí může jít o statisícové sumy za každý rok strávený na prestižní univerzitě. Nízké úrokové sazby a možnost během studia hradit jen úroky. Ale také poměrně dlouhá lhůta splatnosti, která nepotěší v případě, že budete chtít sjednávat později i hypoteční úvěr. I když je pravda, že studentská půjčka nebývá v českých reáliích příliš často k vidění, doba se mění a dnes už se potkáme s nejedním mladým člověkem, který o podobné věci nejen přemýšlel, ale rovnou si ji také sjednal nebo sjednává.

Šance i pro středoškoláky, ale…

Tento typ půjček je určen zejména studentům VŠ, ale v některých případech je možné, že si jej mohou sjednávat i středoškoláci. Podmínky jsou ale často dosti přísné, musí kupříkladu jít pouze o náklady na školné. Půjčky pro studenty se musí hlavně dobře promyslet, podobně jako v případě hypotečních úvěrů platí, že jde o běh na hodně dlouhou trať. Bez dokladu o příjmu je třeba ručitel (nebo také spoludlužník), rodič, sestra, kdokoliv, kdo může tento příjem dodat a zaručit se za žadatele, že ten nebude mít potíže.

Splatnost? Několik let, ale i celá dekáda, záleží na tom, jak si nastavíte sami do budoucna svůj kalendář. Obecně platí, že není kam spěchat, zvláště pokud jde o dlouhodobou půjčku, kterou rozhodně neumoříte za rok – leda byste pak měli to štěstí a našli zaměstnání snů, pak už bude takový krok skutečně hračkou. Výhodou je také možnost vedení úvěrového účtu zdarma, k němu pak získáte u banky osobní konto se zvýhodněním a zpravidla bez poplatků. Co víc potom chtít? Nezapomeňte, že ne vždy je nutné hledat řešení ve formě půjčky v řádu statisíců. Existuje totiž i takzvaný studentský kontokorent a studentská kreditka. S nimi půjde vše snáz a bez složitého papírování, obvykle vám pak nabídnou krátkodobě desítky tisíc korun.

SROVNÁNÍ PŮJČEK: