Půjčky na směnku

Půjčky na směnku

Určitě jste o nich už někdy slyšeli, ale většina lidí je zná z prostředí amerických filmů nebo možná i detektivních příběhů některých románů. Půjčky, které vyžadují směnku, jsou však v dnešní době skutečnou raritou a setkáte se s nimi jen opravdu vzácně. Jsou sice na první pohled jednoduché a obejdou se bez složitého papírování. Někteří na ně jistě slyší i proto, že nevyžadují doklady o příjmech a podobné náležitosti. Ale pozor, jde vlastně o dvousečnou zbraň, se kterou si není vůbec radno nějak zahrávat.

Dle nového zákona je vlastně nelegální

O tom, že existuje nový zákon o spotřebitelském úvěru a vstoupil v platnost už před poměrně dlouhou dobou, vědí mnozí. Půjčky na směnku jsou podle něj vlastně zapovězené, v praxi tomu tak je už několik let. V médiích jsme se o tom prakticky nedozvěděli, takže si mnoho lidí myslí, že je právě půjčka na směnku zcela v souladu s legislativou a současně i dobrým řešením pro jejich osobní situaci s financemi.

Považujete tento druh úvěru za jedinou možnost, která přichází v úvahu? Potom pozor, protože právě půjčka na směnku je mnohdy problematická už od samého začátku. Směnka je totiž svého druhu specifickým dokumentem, kde stojí, že v určité datum je nutné splatit určitou sumu uvedené osobě. Případně se podepisují směnky tzv. na ukázanou, kdy je zesplatnění pohledávky možné kdykoliv, kdy bude věřitel chtít a kdy dokument předloží dlužníkovi.

Poskytovatelé mohou být také pokutováni

Půjčka na směnku aneb pokuta až dvacet milionů korun? Ano, protože jde o obcházení zákonných pravidel, která jsou pro poskytovatele úvěrů stoprocentně závazná. Jde pak zejména o ochranu spotřebitele před jednáním z kategorie velmi neuvážených. Pokud jde totiž o finance, je nutné jednat s rozmyslem – ale pokud přemýšlíte o směnce, jste zřejmě v nějaké tísni. Situace se dá určitě řešit i jiným způsobem, než je právě komplikovaná směnka. O co jednodušší je na začátku, o to složitější pak může být její splácení nebo vyřešení situace ke spokojenosti obou stran.

SROVNÁNÍ PŮJČEK: