Půjčka pro mladé novomanžele

Půjčka pro mladé novomanžele

Dříve narození si ji pamatují jako novomanželskou půjčku a řada lidí se domnívá, že dnešní stát už na nic podobného nemyslí. Důvodem k takovému názoru ale bývá nedostatek informací, protože půjčka na bydlení pro mladé do 36 let je k mání, program fungující od roku 2018 má ale pevně stanovené podmínky. Musí jít například o byt v osobním vlastnictví, s družstevním bytem v tomto směru nepochodíte, maximem pro úvěr jsou dva miliony korun. Státní fond přispěje nanejvýš čtyřmi pětinami na koupi nemovitosti či její výstavbu, a to včetně pozemku. Novomanželské půjčky ale jsou aktuální i v nebankovním prostoru a přidávají se i vybrané banky.

Online, přes internet, velmi jednoduše

Názvy se možná mění, ale princip je vlastně stále stejný – za zvýhodněných podmínek, alespoň v porovnání s běžným spotřebitelem, poskytnout úvěr mladým lidem na to, aby si mohli splnit své sny. Může jít až o milionové částky, ale také nižší sumu, podle aktuální potřeby. Krátce po druhé světové válce platilo, že jste mohli požádat o novomanželskou půjčku ve výši zhruba sedmi tisíc korun, tedy o sumu, kterou si bylo možné vydělat řádově za několik měsíců, obvykle do jednoho roku. Půjčka pro mladé novomanžele zažila boom v sedmdesátých letech, kdy se půjčovalo až třicet tisíc korun, tedy šlo v průměru o výdělek mladých žadatelů až za dvouleté období. Dnešní hodnota měny je samozřejmě jiná, ale půjčka pro mladé novomanžele od státu už zájemce netáhne. Důvodem je možná i špatná informovanost nebo legislativní překážky, které snad potenciální žadatel očekává.

Bezúročná novomanželská půjčka už je pasé, v době moderního tržního hospodářství je dokonce přímo nemožná, ale na druhou stranu v dnešním světě existují tzv. splátky bez navýšení na koupi elektrospotřebičů. Banka musí v principu generovat zisk, takže je jasné, že bez úroků to dlouhodobě nepůjde. Mohou však být relativně nízké, pokud mladí manželé prokáží svou bonitu a žádají také o úvěr společně, což zvyšuje šanci na přiřknutí sumy v hodnotě i několika milionů.

Pokud žádáte o úvěr, sledujte RPSN

Roční procentní sazba nákladů, často označovaná spíše zkratkou RPSN, je ukazatelem, který vám napoví ze všeho nejvíce. Úroků si všímejte až ve druhém sledu, protože i půjčka pro mladé novomanžele bude mít více ukazatelů – a právě RPSN je nejprůkaznější, odhalí vám, co přeplatíte nad rámec jistiny a někdy může jít i o poměrně tučné poplatky. Pokud budete mít přehled, ve světě financí vás jen tak něco nepřekvapí a můžete mít i větší pole k manévrování a rozvažování.

SROVNÁNÍ PŮJČEK: