Pojistka „na blbost“ neboli pojištění hmotné odpovědnosti

Pojištění hmotné odpovědnosti

O této pojistce jistě slyšela celá řada z nás. Ne všichni ale máme jasno v tom, na co se konkrétně vztahuje a čeho konkrétně se týká. Podívejme se tedy, co vlastně pojistka na blbost je a kdy ji můžeme využít. Hned na úvod je dobré říci, že oficiálním názvem produktu je u většiny pojišťoven pojištění hmotné odpovědnosti. To je poté přímo spjato s naší osobou (např. jakožto zaměstnance) a s naším jednáním.

Pokud poté cokoliv způsobíme, třeba hmotné škody na majetku, nebo na zdraví, nemusíme ji hradit ze svého. Na řadu přichází právě pojišťovna, která v rámci pojištění respektive pojistného plnění danou škodu uhradí.

Pojistka na blbost je využívaná u mnohých zaměstnanců

Nejčastěji je pojistka na blbost spojena s oblastí našeho zaměstnání. Mnohdy nám ji nechává sjednat už náš zaměstnavatel, stejně jako si ji za tímto účelem můžeme sjednat i my sami (zaměstnanci, OSVČ). Jedná se o zákonné pojištění profesní odpovědnosti při výkonu povolání. Vztahuje se například na řidiče nákladních automobilů, jejichž dopravní nehody bývají fatální. Je to určitě výhodné v tom, že pokud něco způsobíme omylem, stejně jako drobnou nedbalostí, může přijít na řadu pojišťovna a ta samozřejmě zajistí to, aby bylo vše uvedeno do pořádku – tedy z finančního hlediska. My se na celé škodě podílíme maximálně hrazením určité spoluúčasti, pokud je usnadněna. V rámci své práce dnes může tento typ pojistky využít skutečně téměř každý člověk. Pojistka na blbost je nejlevnější a nejlepší způsob, jak se „chránit“.

Pojištění odpovědnosti poskytuje například Česká pojišťovna, Kooperativa, Generali, AXA, ČPP, ČSOB. Rozdíly cen těchto společností jsou někdy i propastné, a proto je pro srovnání cen vhodná jejich online kalkulačka.

Vhodná je i do osobního života

Stejně jako můžeme pojistku využít v pracovních životě, ji můžeme využít také v našem osobním. I zde je postup velmi jednoduchý. Stačí oslovit jednu z komerčních pojišťoven na našem trhu. Většina tuto pojistku nabízí. A to nejenom jako samostatný produkt, jelikož tento typ pojistky může být součástí třeba našeho cestovního pojištění, pokud vyrážíme do zahraničí. Zajímavostí je, že se nemusí vztahovat jenom na škodu způsobenou konkrétně námi. Lze ji rozšířit třeba i na škody způsobené našimi dětmi (pojistka na blbost pro dítě), stejně jako na škody, které jsou způsobeny našimi zvířecími miláčky. I to je možné. Je tedy jenom na vás, jak a v jakém rozsahu pojistku na blbost využijete.

DALŠÍ PŮJČKY: