Pojištění platebních karet a proč se vyplatí?

Pojištění platebních karet

Hotovost je sice stále hitem, ale postupně už ustupuje platebním kartám. A to jak těm debetním, tak i kartám kreditním. V obou případech se jedná o možnost, jak můžeme platit na internetu, ale i v obchodech či na jiných místech jenom díky kartě, nebo číslům na ní. Nutno však říci, že v případě takové karty může být problém s její ztrátou. U bezkontaktní technologie není třeba jakékoliv ověřování. U malých plateb online zase postačí pouze uvedená čísla. Předcházet takovému zneužití lze hlavně obezřetností. Pokud ale k němu již dojde, je dobré mít sjednané pojištění platebních karet.

Kde je možné pojištění platebních karet získat?

Nutno říci, že se jedná o pojistku, kterou nabídne celá řada komerčních pojišťoven na našem trhu. Nejenom, že u nich můžeme tento pojistný produkt poptat. Zapomínat bychom neměli ani na to, že ho lze poptat také v bance. Zde pojištění platebních karet funguje tak, že banka spolupracuje s konkrétní pojišťovnou a tak s námi vše jednoduše vyřídí na pobočce. Nutno říci, že pojistku karet je možné získat nejenom v souvislosti s vydáním nové karty, ale je možné ji získat také ve chvíli, kdy už kartu máme a přemýšlíme nad tím, že by se daná ochrana hodila. I to je ta pravá chvíle, kdy navštívit pojišťovnu, nebo ještě lépe banku.

Jak pojištění karet vypadá?

Charakteristika tohoto pojistného produktu je celkem jednoduchá a je spojena především se situací, kdy může dojít k samotné ztrátě konkrétní karty a následnému zneužití. Kdo nemá pojištění platebních karet sjednáno, ten o své peníze v podstatě přišel. Kdo ale pojistku má, tomu pojišťovna uhradí ztracené finanční prostředky, jelikož vše ohlásí jako pojistnou událost. Daná ochrana je tedy spojena s eliminací případné finanční ztráty, pokud se karta dostane do nepovolených rukou. A to třeba vlivem krádeže, stejně jako to může být třeba i vlivem běžné ztráty, nebo toho, že je karta někde zapomenuta.

Kolik stojí a jaké jsou možnosti?

Že je pojištění platebních karet poměrně poptávané jasně ukazuje i nabídka možností, které na našem trhu jsou. Možné je jak základní pojištění, tak je možné využít i různé rozšiřující verze, s celou řadou různorodých doplňkových služeb. Důležité jsou hlavně výše pojistných limitů. Jsou to maximální částky, které pojišťovna při nahlášení pojistné události proplatí. Důležité je zmínit také to, kolik může taková pojistka stát. Ta standardní může vyjít na nižší desítky korun měsíčně. Ty lepší i na stokoruny. Jsou ale možnosti, jak získat pojištění karty zdarma. Nabízeno je třeba u prestižnějších kreditních karet, jako příjemný bonus. Nutno ale říci, že u takových karet platí jejich držitel celkem vysoké sumy jenom za jejich vedení. I proto může banka ve spolupráci s pojišťovnou taková lákadla aktivně nabízet.

Pojištění platebních karet nabízí Komerční banka (KB), Česká spořitelna (ČS), ČSOB, ERA, Air Bank a mnohé další.