Pojištění domácnosti je důležité, věnujte mu pozornost

Pojištění domácnosti je důležité, věnujte mu pozornost

Je jedno, zda lidé žijí v rodinném domě, nebo naopak žijí v bytě. Pojištění domácnosti se jich týká v obou případech. Když máme být konkrétní, tak je třeba říci, že se jedná o pojistku, která je sice dobrovolná, ale vzhledem k tomu, jaké jsou její parametry, je hojně sjednávána. Primárně totiž může pojištění domácnosti vyjít na několik nižších stokorun během roku. Škody, které dokáže proplatit, se však mohou pohybovat ve stovkách tisíců. I proto jde o pojistný produkt, který je celkem výhodný a hojně využívaný. Podívejme se na něho blíže.

Jakou ochranu může pojištění domácnosti nabídnout a na co se vztahuje?

Důležité je rozhodně vědět, jaký druh pojistné ochrany dokáže toto pojištění primárně nabídnout. Jak už napovídá sám název, jedná se o pojistnou ochranu, která je spojena s místem, kde žijeme. Nejedná se tedy o pojištění stavby jako takové, ale jedná se o pojistku toho, co je uvnitř. Tedy celkového vybavení, stejně jako dalších osobních a jiných věcí, nebo třeba také cenností. Zajímavostí na tomto pojištění je určitě i to, že může kromě klasického interiéru zahrnovat například také sklepní prostory a v nich uložené věci. I na ně se pojistka vztahuje. To je jeden z hlavních důvodů, proč si pojištění pochvalují i lidé žijící v panelovém domě, kde nemusí nutně chránit jenom to místo, kde přímo žijí a bydlí.

Jaká jsou možná rizika?

Situací, které mohou nastat, je více než dost. I zde můžeme být konkrétnější a tak se podívejme na to, jaká jsou pojistná rizika, která umí pojištění krýt. Primárně je to například krádež, která dnes nemusí být v řadě lokalit nic výjimečného. Stejně tak ale může pojištění domácnosti myslet i na řadu dalších situací, kam můžeme zařadit například i různé poškození třeba vodou, nebo ohněm. Jsou i pojistky, které myslí na řádění vandalů a na to, pokud je například kamenem rozbité okno. I toto lze hlásit jako pojistnou událost.

Jak by měla pojistka nejlépe vypadat?

Pokud plánujete pojištění domácnosti sjednat, je dobré vědět, jaké by mělo mít konkrétní parametry, aby vám vyhovovalo co možná nejvíce. Co rozhodně hraje roli, to je výše pojistných limitů. Ty je dobré zvolit zhruba přesně. Pokud je zvolíte nízké, může se stát, že při velkých škodách vám pojišťovna neproplatí vše, co bylo poškozeno. Zaplatí jenom sumu, která je uvedena ve smlouvě. Pokud jsou dané limity zase příliš vysoké, znamená to problém spojený s tím, že vaše pojištění bude zbytečně drahé. Ideální je propočítat si hodnotu všech věcí ve vašem interiéru a zhruba takto nastavit výši limitů. Dobré je také myslet i na budoucnost. A to spojenou s tím, že pojistku byste měli upravovat. Třeba v rámci rekonstrukce může hodnota výrazně vzrůst a tak je třeba výše pojistných limitů upravit tak, aby to pro vás bylo co možná nejvýhodnější.

Pojištění domácnosti vyvolává značné diskuze a je nutné mu věnovat pozornost. Pojištění domácnosti nabízejí ČSOB, Allianz, Generali, AXA, Česká spořitelna, Česká pojišťovna, Uniqa, Kooperativa, Direct pojišťovna, MAXIMA, Slavia a také například VZP.

DALŠÍ RYCHLÉ PŮJČKY: