Národní rozvojová banka – znáte ji?

Národní rozvojová banka - znáte ji

Generálním ředitelem je od ledna 2016 Jiří Jirásek, NRB, jak zní často používaná zkratka tohoto bankovního domu, vznikla už v roce 1992 v Praze. Národní rozvojová banka je, jak už název napovídá, určená spíše pro podnikatele a připravuje také různé projekty, které jsou v tzv. veřejném zájmu. Není tedy klasickým bankovním domem jako ČS nebo Fio banka.

Její původní název, tedy ČMZRB, Českomoravská záruční a rozvojová banka, se změnil v roce 2021. Sídlo bychom našli na Praze 1 v Jeruzalémské ulici a má na dvě stovky kmenových zaměstnanců. Kdo je držitelem akcií? Jsou celkem tři, Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo pro místní rozvoj a Ministerstvo financí, každá z nich má ve své správě zhruba třetinu balíku akcií.

Záruka za firmy i poradenství

Čemu se tedy moderní Národní rozvojová banka věnuje? Je to financování a poradenství ve veřejném sektoru, ale také záruky za malé i střední podnikatele nebo velké firmy. Na oficiálních webových stránkách banky najdete mnoho příběhů, jak a co se povedlo změnit. Někdy jde o firmu, jindy zase o menší obec, která dostala úvěr na rekonstrukci vozovky a stala se tak lepším místem pro život a také atraktivnější pro investory.

Financování aneb zvýhodněný úvěr s prostředky od MMR nebo CEB je připraven, Národní rozvojová banka je připravena pomoci mnoha různým subjektům. Zpracovává také poradenství v oblasti energetiky, kde šetří firmám jejich budoucí výdaje. Zabývala se také podporou po povodních a umožnila odstranit co nejdříve škody způsobené tímto živlem, věnuje se rozvoji infrastruktury a má i několik dceřiných firem, konkrétně to jsou Národní rozvojová investiční, a.s. nebo MUFIS, a.s. Kódem Národní rozvojové banky je 4300, logo je vyvedené symbolicky v národních barvách – dominuje zde tedy modrá, bílá a červená.

SROVNÁNÍ PŮJČEK: