Lichváři a lichva. Dávejte si pozor.

Lichváři a lichva. Dávejte si pozor.

Některé nebankovní společnosti, ale i jednotliví lidé nabízející půjčování peněz, se neštítí ničeho. Úrok 95 procent? RPSN ve výši několika tisíc procent? Žádný problém. A kdo si toho nevšimne, skončí v pasti drsných lichvářů, kteří se neštítí ničeho.

Leckdo si dnes půjčuje. A není se čemu divit. Platy jsou nízké, a když k tomu třeba ještě splácíte hypotéku nebo leasing na auto a živíte dvě děti, není peněz nazbyt. Stačí pak jeden karambol v domácnosti a nebankovní půjčky se jeví jako jediné řešení. Mohou jím být. Ale je třeba postupovat opatrně.

Pečlivě čtěte

Ať už člověk chce využít takzvané rychlé půjčky, kdy si vezme úvěr na nižší částku v řádu tisíců korun se splatností maximálně měsíc, nebo potřebuje víc peněz, měl by hlavně pečlivě číst. A to nejen prvotní skvělé nabídky často zakuklených lichvářů, kteří se tváří jako svatoušci. Důležité je pozorně si pročíst obchodní podmínky, zjistit si poplatky, RPSN, úroky a vyptat se na další skryté platby. Kdo chce využít půjčky bez registru, kde se neprověřuje registr dlužníků, měl by si dávat ještě větší pozor. Stačí jeden podpis a osud dlužníka je pak zpečetěn.

Ptejte se

Nebankovních společností nabízejících zdánlivě výhodné půjčky je mnoho. Než některé kývnete, klidně zajděte do její pobočky nebo zavolejte na infolinku, ptejte se na přesné úroky a poplatky, nespoléhejte jen na kalkulačky vystavené na webových stránkách společnosti. Platit totiž často můžete mnohem víc. Nedejte se odbýt, jde o vaše peníze a vaši budoucnost. Je třeba vědět, že podle nového občanského zákoníku je už úrok nad 20 procent považován za lichvu. Proto se raději třikrát rozmyslete, než něco odsouhlasíte. Cesty zpět už není a stačí jednou se opozdit se splátkou a lichváři vám rázem půjdou po krku. A u státu pak budete oporu hledat jen těžko.

DALŠÍ PŮJČKY: