Koronavirus a výpadek příjmu – jak řešit finanční krizi?

Koronavirus a výpadek příjmu – jak řešit finanční krizi

Rok 2020 ale i minimálně polovina roku 2021 přinesly větší množství těžkostí. Například růst nezaměstnanosti sice nedosáhl – tedy alespoň zatím – vysokých čísel, ale na druhou stranu, problémů jsme si zažili počínaje březnem skutečně až dost. Tisíce domácností pak postihl výpadek příjmů, ať už kvůli ztrátě práce nebo nemocenské, karanténám a podobným nepříjemnostem. Jak se s takovou nepřízní osudu poprat? Samozřejmě neexistuje žádné univerzální řešení, ale na druhou stranu, zlepšit svou situaci přeci jen nějak můžeme, možností je poměrně dost…

Méně utrácet nebo si najít přivýdělek

Cest je poměrně dost, stabilizace rodinných financí je možná dvojí formou – snížení výdajů nebo naopak zvýšení příjmů, obě varianty jsou určitě možné a dostupné, ale musíte při nich hodně zvažovat všechna pro a proti. S přivýdělkem bude méně času na domácnost a rodinu, pokud ale chcete ponížit výdaje rodinné kasy, musíte najít ve svých útratách takové položky, které lze opravdu oželet a nejsou tedy naopak naprosto klíčové. Pravda, půjde možná o něco, co máte rádi, ale nejde o věc životně důležitou.

Základní potraviny, hygienické potřeby, ale také jízdné za MHD, to vše musí zůstat. Odpustit si ale můžeme koníčky nebo libůstky, které se základním životním standardem zase tolik nesouvisejí, podobně tak lze ušetřit i na dalších nákupech. Úprava mobilního paušálu může také přinést dodatečné snížení nákladů na domácnost. Při přemýšlení o tom, kde ušetřit, pak samozřejmě není kam spěchat. Vezměte si na pomoc tužku a papír, zjistěte, kde uspořit třeba i desetikoruny, neboť každá položka se počítá.

Finanční krize se dá určitě překonat

Problémy tu určitě jsou, mnoho rodin se dostalo do potíží, a zvláště nízkopříjmové domácnosti pociťují pandemii koronaviru na vlastní peněžence snad vůbec nejvíce. Zapisujte si veškeré výdaje, snažte se i o malé dílčí úspory. Přestěhovat se do menšího bytu, kde budete platit nižší nájem? Takovou věc lze určitě také zvažovat. Každá finanční krize jednou přejde, takže hlavu vzhůru!

SROVNÁNÍ PŮJČEK: