Jak vysoký úrok je u půjčky ještě rozumný?

Otázka za milion, chtělo by se říci! Pro každého platí jiná čísla, je ale pravdou, že příliš vysoký úrok zatíží rodinný rozpočet přímo neúměrně a znamená někdy i přímou cestu k dluhové pasti, která je obávaným společníkem. Jak se jí vyhnout a jak si půjčovat zodpovědně? Důležitý je hlavně dobrý výběr, protože ne vždycky se dočkáme zajímavých úroků. Nevybírejme si proto podle TV reklamy, ale zamysleme se nad řečí čísel. A také nad tím, jestli je nebankovní úvěr správnou cestou, pokud můžeme žádat o půjčku v bance, kde máme už léta vedený osobní účet nebo jiné produkty.

Deset procent nebo i více?

Pozor, sami si spočítejte, o kolik přeplatíte jistinu, když si půjčíte sto tisíc korun na dva roky s tím, že úroky budou desetiprocentní. Je to jen modelový příklad, jistě, ale připravte si zhruba 120 tisíc korun plus nějakou částku na různé poplatky s půjčkou obvykle spojené. Pozor na příliš vysoké úroky a také na tzv. černý trh, kde se podepisují i směnky a jiné dokumenty, které vás mohou stát ve finále třeba i střechu nad hlavou nebo vleklé problémy trvající celé roky. Namístě je velká obezřetnost, jde přeci o peníze!

O tom, jak vysoký úrok je u půjčky ještě rozumný, se mohou vést odborné diskuze a každý namítne nějakou jinou cifru – je pravdou, že nejvyšší možný úrok je ten, o kterém si sami myslíte, že je férový, a především pak reálně splatitelný. Nenechte se finanční nouzí dovést až na okraj propasti, pak už nebude tak snadné cesty zpět! Zákonodárci sice občas chtějí prosadit tzv. „přípustné úroky“ do návrhu některého ze zákonů, ale diskuze na toto téma je velmi složitá a odpůrci takových návrhů argumentují tím, že by došlo k přesunu zoufalých zájemců o úvěr do šedé zóny, tedy k ilegálním půjčkám.

Nový zákon změnil podmínky

Zákon o spotřebitelském úvěru je platný od prosince 2016 a jeho znění hovoří jasně, rozhodčí doložky nebude možné použít a například pokuty za nesplacené pohledávky nemohou převýšit sumu 200 tisíc korun. Trhu to jistě prospělo, ale šedou zónu se samozřejmě vymazat nepodařilo. Pokud si sjednáváte nebankovní půjčku, dobře si ještě před podpisem a finalizací dohody pročtěte možné sankce, které vás čekají za prodlevu ve splátkách. Zástava majetku nebo jiný požadavek? Takové věci nemají smysl, pokud nejednáte o hypotečním úvěru.

Půjčujte si standardní cestou – u banky nebo nebankovní společnosti, která má k poskytování úvěrů příslušnou licenci od České národní banky. Jedině tak se vyhnete komplikacím! Výhodnost posuzujte podle hodnoty RPSN, ale také přímo porovnání celkové vypůjčené a splatné částky. Je ta druhá až příliš vysoko, je zde značný rozdíl? Potom bude namístě se ještě zamyslet, protože v dnešní době nejsou úroky tolik vysoké, důvodem jsou tzv. „levné peníze“ a nízká základní sazba ČNB. To se ovšem zřejmě v průběhu roku 2021 bude měnit.

SROVNÁNÍ PŮJČEK:
Nevíte jakou půjčku si vybrat? Využijte chytrý srovnávač půjček SROVNÁVAČ RYCHLÝCH PŮJČEK IHNED