Jak řešit dluhy manžela či manželky? Poradíme vám.

Dluhy manžela a manželky

Dluhy dnes mohou postihnout každého z nás. A zatímco u jednotlivců je celý problém hlavně na jejich samotných bedrech, v případě manželů se problém dotýká i druhého z daného páru. A situace mohla vzniknout poměrně jednoduše. Na začátku byly třeba půjčky bez registru, o které některý z manželů zažádal, ale následně přestal platit. A to může směřovat k nevyhnutelnému a to až k návštěvě exekutora. A ten tak zabaví majetek obou manželů, jelikož ho dle zákona mají společný, a tak náleží oběma – tedy i dlužníkovi, i tomu nevinnému.

Ideální je zrušení společného jmění

Jednou z cest, jak se bránit proti exekutorovi a vymáhání dluhů je to, zasadit se o zrušení společného jmění a tím započít řešení dluhů. Na základě něho tak bude přesně jasné, co komu patří. Případná návštěva exekutora tak postihne pouze majetek toho, který ony peníze dlužil. Mnoho lidí se v tomto ohledu domnívá, že podobnou cestou by mohl být i rozvod. Není to však tak, jelikož v době daných problémů byl majetek společný, a tak je na něho pohlíženo i po případném rozvodu.

Když je zrušení společného jmění problém

Dané zrušení společného jmění však není vždy jednoduchá cesta, a tak často nezbude nic jiného, než se postavit k problémům čelem. Ideální tak může být to, že se oba manželé postaví k problémům tak, že vše zkusí nejprve vyřešit pomocí domluvy s věřiteli, popřípadě pomocí konsolidace půjček a dluhů, která by tak mohla splátkám ulehčit, a jim umožnit vše postupně zaplatit. Pomoci s dluhy může také společnost Kruk.

Vyhlášení osobního bankrotu je stále žádanější

Kromě zmíněné konsolidace může být možností i osobní bankrot. Ten by se měl v ideálním případě týkat obou manželů, jelikož v principu se případné dluhy dotýkají jejich majetku. I tato situace je možností, jak se dluhů zbavit. Opět se ale týká obou. Jediným tedy možným řešením, jak se od partnera oprostit, je tedy již na začátku zmíněné společné jmění, a jeho zrušení. Pokud je však partnerův třeba byt, může to být také problém, pokud bude zabaven.

DALŠÍ PŮJČKY: