Fio banka – znáte ji?

Fio banka - znáte ji?

Jedna z nejznámějších firem na českém bankovním trhu, která byla založena v roce 1993, ale samotnou bankovní licenci získala až o sedmnáct let později. V roce 2010 tedy vzniká Fio banka, za kterou stojí Petr Marsa, Romuald Kopún nebo Jan Sochor. Její vlajkovou lodí jsou běžné účty, které jsou doslova pro každého a také svět investic, Fio pořádá i vlastní Školu investování, s níž dává cenné rady nováčkům. Modrá a zelená barva reprezentují Fio, která má v základní nabídce účet v celkem patnácti různých měnách. To je ale jen začátek, pokud chcete investovat do dluhopisů nebo podílových fondů, máte zelenou!

Osobní nebo podnikatelský účet

Základní verze účtů jsou ve Fio bance dvě – podnikatelský a osobní účet, na první pohled se téměř neliší. K dispozici je také transparentní účet pro sbírky nebo různé organizace. Výběr hotovosti je možný na pobočce už od tisícikoruny, výběry ze sítě Fio bankomatů jsou bezplatné. Fio už má více než milion klientů a jde o čtyřku na bankovním trhu. Pětaosmdesát poboček, více než dvě stovky bankomatů, taková je vizitka modrozelené banky, která kromě českých měst působí také na Slovensku a převody v obou směrech má jako zajímavý benefit pro svou klientelu mající zájmy v obou republikách někdejší federace. Kromě jiného je také připravena mobilní aplikace Smartbanking, která usnadní každodenní používání účtu. A číslo účtu na přání? Ano, ale účet musí být založen na pobočce. Nezapomeňte na to, že minimální zůstatek (vklad) je 100 Kč, a to až do konce trvání účtu.

Spořicí účty jsou také k dispozici

Fio banka, která sídlí v Praze, v ulici V Celnici, má připravené také spořicí účty. Fio konto má bonusovou sazbu v pásmu do 200 tisíc korun, lze jej založit také z pohodlí domova a podmínkou je využívání běžného účtu. Fio spořicí účet nabízí úročení na maximum pro neomezenou výši vkladu a umožní jen čtveřici odchozích plateb měsíčně, není k němu vydávána platební karta. Do třetice je u Fio banky možný také termínovaný vklad, jenž je úročen už od třítisícového vkladu.

A co úvěry ve Fio bance?

Fio hypotéka nabízí splatnost v rozmezí 5 a 30 let, půjčit si lze částku mezi 300 tisíci a 10 miliony korun. Možné je mít až trojici spoludlužníků, čímž se navýší úvěrový rámec. Americká hypotéka je pak u Fio také k mání, půjčit si lze 300 tisíc až 7 milionů, to vše na pět až dvacet let, opět je možné mít trojici spoludlužníků. Kromě klasického kontokorentu je připraven splátkový úvěr, jenž začíná už na hranici deseti tisíc korun a může dosáhnout až šesti milionů, splácí se mezi 6 a 96 měsíci, tedy až osm let. Portfolio úvěrů doplňují i podnikatelské úvěry nebo tzv. úvěry na měnu. Pro lepší přehled je připravena i kalkulačka hypotéky, kam zadáte jen několik málo základních osobních dat.

Pro nováčky ve světě investičních příležitostí jsou tu i podílové fondy, kde lze investovat už od tří stokorun měsíčně, případně také 5 000 Kč jednorázovou formou. Vše probíhá online, není tedy nutná osobní návštěva pobočky. Kromě podílových fondů jsou připravené i tzv. Fio dluhopisy, i proto je tato banka oblíbená u investorů více než jiné bankovní domy. Akcie, deriváty, ETF, e-Broker nebo Smartbroker, to jsou další pojmy, které se s Fio můžete směle učit. Deriváty znamenají např. obchodování ropy, kakaa nebo zlata, ETF je konzervativní akciovou investicí, záleží, co si vlastně vyberete. Výhodou je pro Fio také velmi přehledná webová prezentace. Pořádají se také atraktivní investiční semináře, je jich 28 a účast i registrace je pro zájemce bezplatná. Naučit se základy investování a orientace na kapitálovém trhu je něco, co by měl zájemce o tuto problematiku znát.

SROVNÁNÍ PŮJČEK: