Finanční gramotnost českých domácností roste

Finanční gramotnost českých domácností roste

Dnes je více než kdy jindy třeba, abychom rozuměli našich penězům. Bez toho se dnes neobejde žádný člověk. A to hlavně ten dospělý, který už o svých financích naplno rozhoduje. V tomto směru je to především finanční gramotnost, která je natolik důležitá, abychom jí věnovali dostatek pozornosti. Proto by se měla výuka (kurzy) finanční gramotnosti zavést i do škol. Právě podle ní můžeme určit hlavně to, jak umí konkrétní člověk nakládat se svými penězi a zda vůbec dokáže objektivně přemýšlet nad jejich využitím.

V tomto směru můžeme říci, že dle posledních průzkumů finanční gramotnost u Čechů neustále stoupá. Stejně tak je ale třeba říci to, že to ještě není úplně dokonalé.

Je dobré mít znalosti hlavně u půjček

Pokud je finanční gramotnost s něčím spjatá, tak to jsou především úvěrové produkty (úvěry, krátkodobé půjčky, hypotéky apod.), které dnes mohou být tak oblíbené, že si je bereme stále více. Máme-li být v daném směru konkrétní, tak nám finanční gramotnost pomůže v určení toho, zda se nám půjčka vyplatí. Hlavně s ní souvisí znalost pojmů, jako je třeba úrok, nebo RPSN. Podle toho si následně můžeme vypočítat třeba to, kolik celkově přeplatíme jak během roku, tak v rámci celé půjčky. Zapomínat ale nesmíme ani na to, že finanční gramotnost může být spojena také s uvážením toho, zda peníze skutečně potřebujeme a zda vůbec budeme schopni splácet plánovanou měsíční částku.

Pro zlepšení finanční gramotnosti můžete navštěvovat různé kurzy, koupit si učebnice (knihy) v kostce s pracovními listy (např. v pdf nebo papírové podobě), vyzkoušet různé testy finanční gramotnosti a také je na finanční gramotnost výborná hra. Testy finanční gramotnosti si může udělat celá rodina.

Získáme zkušenostmi

Dnes platí, že finanční gramotnost se bohužel zatím neučí (není výuka) v České republice (ČR) na základní škole a střední škole. I když je pravdou, že aktuální novely školského zákona počítají s tím, že by se finanční gramotnost mohla od užšího věku vyučovat. V současné době jsme tak odkázáni hlavně na zkušenosti, samostudium a na to, co pochytíme od okolí. Ke správné finanční gramotnosti nás měli vést už rodiče – třeba pravidelným kapesným, vlastním účtem, ale i dalšími směry, které souvisely se správným nakládáním s penězi. Ti, kteří se na to soustředili, mají v dnešní době velkou výhodu a jsou zkrátka napřed.

DALŠÍ PŮJČKY: