Do dluhové pasti lze spadnout velmi rychle

Do dluhové pasti lze spadnout velmi rychle

V dnešní době snad ani není domácnosti, která by neřešila nějakou půjčku. Může jít o dohodu krátkodobého formátu, kdy za měsíc doplatíte jistinu tři tisíce korun plus úroky, ale například také dlouholetý závazek. Jisté riziko je tu vlastně vždycky a takzvaná finanční gramotnost není žádnou samozřejmostí, se kterou se lidé narodí. Naopak, zacházení s penězi je nutné učit už v dětském věku, jinak hrozí rozvoj návyků vedoucích až ke dluhové pasti, někdy se uvádí i termín dluhová spirála.

Dluh je nutné postupně splácet

Rozložte si splátky tak, aby nezatížily váš rodinný rozpočet, jinak hrozí, že se dříve nebo později dostanete do určitých problémů, ze kterých nebude nijak snadná cesta ven. Pokud žijete single, buďte tím obezřetnější, protože se musíte na každý pád spolehnout pouze sami na sebe. Pozor, ztráta zaměstnání nebo vážná nemoc si nevybírají, příliš vysoké úroky jsou také do budoucna problémem. Nesmíte přecenit svou finanční situaci, raději bude lepší doma mít jistou malou rezervu pro nenadálé výdaje. A především, dobře si vybrat instituci, u které si půjčíme peníze. Musí totiž jít o situaci, kdy není jiné řešení. Půjčka na dovolenou není příliš rozumná, podobně jako na další zbytné věci. Naopak na auto, jímž budete jezdit do práce nebo ledničku, která je základním spotřebičem, už to smysl má.

Pokud dosáhnete na půjčku v bance, je to v pořádku. Když vám ale banka nepůjčí, ptejte se sami sebe, proč vlastně došla k podobnému rozhodnutí. Může jít o vaši banku, kterou roky znáte, i to je v pořádku. Pozor ale při výběru nebankovní společnosti, kde si musíte být jistí, že jednáte s někým zcela transparentním.

Dluhová past přijde různými cestami

Jak je možné se dostat do dluhové pasti? Samozřejmě, ne vždy za to mohou přímo nesplácené úvěry. Někdy je také na vině nezaplacení zdravotního pojištění, nájmu, pokuty v MHD nebo alimentů. Vždy jde o dluh, který dlouhodobě neřešíte – a potom se nestačíte divit, kam až stihlo vystoupat penále nebo různé smluvní pokuty s dluhem spojené.

Vzniklou situaci řešte, co nejrychleji. Každý další odklad znamená velkou nepříjemnost, pojišťovnu požádejte o prominutí penále (odstranění tvrdosti), pokuste se navýšit příjem tím, že něco ze svého majetku prodáte nebo si najděte víkendovou brigádu. Cest je poměrně dost a neměli byste otálet, neboť čím dříve budete mít tuto životní zkušenost za sebou, tím spíše se můžete těšit z domácího klidu a pohody. Rozhodně nesjednávejte další úvěr s tím, že zaplatíte ten předchozí. Zkuste spíše využít tzv. konsolidaci půjček, kterou ale nabízejí banky. Minimálně se informujte, za jakých podmínek by vám bylo možné vyhovět – ušetříte tak na úrocích s klidnou hlavou, bez dalších výdajů.

DALŠÍ PŮJČKY: