Co jsou mikropůjčky?

Co jsou mikropůjčky

Poměrně často skloňovaný pojem, se kterým se setkáváme nejen v běžné řeči, ale i v médiích nebo reklamách. Mikropůjčka, mikroúvěr, malá nebo i krátkodobá půjčka, význam je zde vlastně téměř totožný. Co si pod těmito slovy vlastně představit? Jde o finanční výpomoc na menší výdaje, určená třeba do výplaty, pokud rodinný rozpočet nemá rezervy a potřebuje naléhavě něco zaplatit nebo nakoupit zásoby potravin na víkend a tak podobně. V posledních letech jejich obliba stále narůstá.

Tisícovka jako nejnižší možná částka

Dříve bylo ještě možné půjčit si sumu v řádu stokorun, dnes se ale s tímto trendem prakticky musíme rozloučit, nejen kvůli inflaci, ale také proto, že se poskytovatelům nevyplatí vést podobnou evidenci. Obecně všechno dnes už začíná na tisícikoruně, a pokud se ptáte, co jsou mikropůjčky, měli byste vědět, že právě tato suma je základní. Běžně se také setkáte s anglickým pojmem microcredit, jde skutečně o malé půjčky, kdy není žadatelův příjem zcela zásadní a s prověřováním bonity tak, jak je běžné například u banky v případě velkého úvěru, se rozhodně nesetkáte.

Dohoda je rychlá, velmi věcná, kontaktní formulář pro zájemce o podobný krátkodobý úvěr může mít jen několik málo kolonek, a přitom budou splněny všechny základní náležitosti. Jde o první krok, vše je nutné ještě potvrdit a schválit, což samozřejmě nebude otázkou sekundy, jak jsme zvyklí třeba při načítání webových stránek či stahování menších souborů. Nebudete však muset zbytečně čekat, neboť většina transakcí je vyřešená ještě týž den, maximálně však do druhého dne – po odeslání peněz je už na tahu banka (a záleží, zda má okamžité platby do jiné banky už dostupné nebo nikoliv).

Mikropůjčky jsou dnes velmi rozšířené

Jde o vůbec nejpopulárnější součást úvěrového trhu, podobně jako kdybychom řekli, že fotbal a hokej jsou nejoblíbenějšími sporty napříč kontinenty. Tisíc, dva nebo i pět tisíc korun, neúčelový charakter, ideální do výplaty nebo na výdaje, se kterými si rodinný rozpočet nemůže jinak poradit, jelikož nemá aktuálně vůbec žádné rezervy. Jedná se o jeden z novějších produktů, který přišel ke slovu spíše až s přelomem tisíciletí. Mikropůjčky jsou tedy benjamínkem světa, kde se půjčují peníze. Přesto však popularita neustále roste a důvodem není jen jednoduchost, ale i výborná dostupnost. Je tu totiž i pro různé nízkorozpočtové domácnosti, studenty a další, kteří by s bankovním úvěrem počítat opravdu nemohli.

SROVNÁNÍ PŮJČEK: