Co je výpůjčka a zápůjčka? Je dobré znát rozdíl.

Rychlé nebankovní SMS online půjčky

Když si půjčujeme peníze, označujeme tuto možnost konkrétně jenom slovem půjčka. To ale nemusí být tak úplně přesné, jelikož především se vznikem nového občanského zákoníku došlo k tomu, že se několik pojmů změnilo. Proto je dobré je znát. A proč? Jelikož ve většině případů budou samozřejmě součástí smluv, které uzavíráte s úvěrovou společností.

I v běžné komunikaci se vám však bude hodit to, pokud budete věci doslova nazývat pravými jmény. Pokud je něco, co může primárně souviset s finančním segmentem, je to rozhodně výpůjčka a zápůjčka. Pokud v daných pojmech nemáte jasno, podívejte se spolu s námi na to, co znamenají.

Co je výpůjčka?

V tomto ohledu se týká o stav, kdy si od něho něco vypůjčíme. Zde musíme upozornit na to, že daná věc by měla být konkrétně specifikovaná. Také je třeba dodat, že pojem výpůjčka se váže výhradně ke věcem movitým. Nejedná se tedy o finanční částky jako takové. V tomto ohledu se tak může jednat třeba o to, že je provedena výpůjčka auta, nebo nářadí. Pokud si ho chceme od někoho vypůjčit, je nám to umožněno. V tu chvíli na nás ale přechází závazek spojený nejenom s povinností věc vrátit. Stejně tak na nás přechází také závazek spojený s tím, že neseme náklady spojené s obvyklým užíváním – třeba opotřebení.

Co je zápůjčka?

I když se v běžném světě stále ještě používá pojem půjčka, my musíme říci, že toto označení už není správné. Podle nového občanského zákoníku by se mělo říkat zápůjčka. Ta se na rozdíl od předchozí možnosti již primárně týká toho, že si bereme určitý finanční obnos. Třeba říci, že v tomto směru jde hlavně o úpravu konkrétního termínu. Daná specifika, která s půjčkou jako takovou souvisela, jsou totiž stále stejná a podobná. Souvisí s tím třeba povinnost případných úroků, nebo nutnost vrácení dané zápůjčky. Proto je dobré vědět, že se s tímto pojmem sice můžete ve smlouvách setkat, ale není ničím zvláštním.

DALŠÍ PŮJČKY: