Co je minimální mzda?

Co je minimální mzda

Drtivá většina zemí světa ji má zavedenou. Definice je zcela jasná, jde o nejnižší možnou mzdu, kterou je možné vyplatit jako odměnu zaměstnanci. Například pro ČR je to 15 200 korun českých měsíčně, respektive 90,50 Kč za hodinu, navýšení o šest stovek bylo ohlášeno od ledna 2021. Minimální mzdu pobírá přibližně 150 tisíc osob, přičemž je na ni navázána tzv. zaručená mzda, která je odstupňována pro určitá povolání a týká se většího počtu lidí.

Má své příznivce a odpůrce, obvykle platí, že v rámci pravicového spektra s ní prakticky nikdo nesouhlasí, naopak levicově orientovaní politici ji mají jako jeden z hlavních bodů programu.

Minimální mzda není stanovena jen vzácně

Existuje jen několik zemí, které s minimální mzdou vůbec nepočítají. Tradiční je odmítání tohoto pojmu ve Skandinávii, ale také v Rakousku nebo Itálii. Silnou tradici však má minimální mzda v USA, Kanadě, Austrálii nebo také naší zemi – Československo počítá s tímto způsobem ohodnocení od června 1951 a nic na tom nemění například ani události roku 1989.

V únoru 1991 činí minimální mzda rovné dva tisíce korun, mezi léty 2007 a 2013 se upravuje jen kosmeticky, aby pak za pozdější vlády ANO a ČSSD rostla poměrně výrazným tempem. Zatímco v roce 2013 činila minimální mzda 8 500 Kč, začátkem roku 2018 už bylo číslo jiné – konkrétně pak 12 200 Kč.

A jaká je minimální mzda v Evropě? Pokud přepočítáváme vše pro lepší srovnání v v eurech, Velká Británie má minimální mzdu na 1460, Portugalsko 677, Polsko 503 a Bulharsko 261, což je zhruba poloviční hodnota k českým 480 eurům.

Premiantem je pak Lucembursko, kde se i minimální měsíční mzda dostane nad hranici dvou tisíc euro. Minimální mzdu stanovuje zákon na území celého státu, je tedy závazná pro každého zaměstnavatele, jehož zaměstnanec odpracuje obvyklou pracovní dobu, tedy 40 hodin týdně. Nepočítají se do ní například příplatky za práci o víkendu či ve svátek.

SROVNÁNÍ PŮJČEK: