Co je leasing? Jaké jsou jeho druhy a výhody?

Ve světě úvěrových produktů se může objevit celá řada možností, které jsou dostupné jak pro firmy, tak i soukromé osoby. My se společně podíváme na to, co je to leasing. Ten je poměrně hojně využíván především v posledních letech. A to ve spojení s financováním vozidel, což ale není ta jediná možnost, která může být s tímto úvěrovým produktem spojena. I to je jedním z důvodů, proč je v současné době tak hojně využívaný.

Čím je leasing charakteristický?

Pokud se podíváme na to, co je to leasing, musíme začít u toho, že se jedná o úvěrový produkt. Ten dnes ve většině případů nabízejí leasingové společnosti, které jsou dceřinými pobočkami různých bank, nebo jiných institucí. Pokud je leasing něčím konkrétně charakteristický, tak je to určitě tím, že se jedná o účelový úvěr. Peníze, které jsou poskytnuty, není možné utratit libovolně, ale jsou spojeny s konkrétní věcí, kterou si daná osoba nebo firma chce koupit. Obvykle také platí to, že peníze nejdou přes žadatele, jelikož jdou přímo k prodejci, který žadateli předává věc, kterou na leasing kupuje. Jednou z velkých a hlavních charakteristik leasingu je to, že předmět financování není žadatele, ale je leasingové společnosti. A to až do doby, než je zaplacena poslední splátka. Teprve poté jsou majetková práva vypořádána tak, že je daný předmět oficiálně psaný na toho, kdo ho takto financoval.

Co lze pomocí leasingu financovat?

Možných věcí je více než dost. Pokud se podíváme konkrétněji, tak dominují především automobily. Může se jednat jak o ty osobní, tak o dodávkové, nebo nákladní. Roli nemusí hrát ani to, zda se jedná o automobily nové, nebo se jedná o automobily ojeté. Při vysvětlování toho, co je to leasing, nesmíme zapomínat ani na to, že tímto způsobem mohou firmy financovat i nákup různého vybavení. A to například strojů, které potřebují k výrobě, nebo k jiné aktivitě. I toto je na podnikatelském úvěrovém trhu poměrně známou věcí.

Mezi nejčastěji využívané leasingy, které nabízejí leasingové společnosti a automobilky jsou již zmíněné leasingy na auto. Nejvyužívanější je v České republice pravděpodobně Škoda finance, která nabízí financování vozidel, především osobních. Leasingy na své automobily nabízí téměř všechny značky příkladem může být Peugeot, Mercedes, Opel, Volkswagen (v tomto koncernu je Škoda) apod.

Existují dvě podoby leasingu

Když máme blíže specifikovat to, co je to leasing, musíme říci, že dnes existují jeho dvě podoby. První nese název finanční leasing a jedná se o klasický úvěrový produkt, u kterého se po splacení poslední splátky stává konkrétní věc majetkem toho, kdo ji financoval. Druhou možností je poté operativní leasing. Ten je zajímavý v tom, že jde o dlouhodobý pronájem. Častý je hlavně u automobilů, kdy je možné jezdit určitý čas s výhodně pronajatým vozem, který následně bude vrácen, nebo vyměněn za nový, který bude opět pronajímán za stejných, nebo i podobně výhodných podmínek. A zatímco finanční leasing je varianta, která je určená primárně firmám, tak operativní leasing může využít každý. Je cílený jak na firemní klientelu, tak je cílený i na běžného zaměstnance, nebo jakoukoliv jinou nepodnikající osobu.

V České republice působí velké množství leasingových společností, ale ve směs je levnější využít leasingu, který nabízí banky. Například Equa bank nebo Česká spořitelna.

DALŠÍ RYCHLÉ PŮJČKY:
Nevíte jakou půjčku si vybrat? Využijte chytrý srovnávač půjček SROVNÁVAČ RYCHLÝCH PŮJČEK IHNED