Co je IBAN a jak ho zjistit?

IBAN výpočet a kalkulačka kódu

Když někomu posíláme peníze na účet, který je také vedený u české banky, má účet poměrně jasnou podobu. Je složený ze dvou částí, a to číslic před lomítkem a za lomítkem. Někdy se ale můžeme setkat také s číslem účtu, které je v poněkud jiném tvaru. Jedná se o takzvaný IBAN. Pokud bychom se podívali na to, co je to IBAN, musíme odpovědět, že se jedná o mezinárodní formát čísla účtu.

To znamená, že v rámci mezinárodního platebního styku bychom měli používat právě toto číslo. Samozřejmostí je to, že ho můžeme používat také v rámci tuzemského styku. Je to ale často o dost složitější. Například Slováci však tuto metodu již postupně zavádějí a budou ji brát jako jedinou platnou.

Jak IBAN vypadá?

Podívejme se také na to, jak konkrétní číslo vypadá. V principu platí, že se jedná o standardizovaný formát, jehož podobu upravuje norma ISO 13616. Je používaný primárně v zemích Evropské unie, ale setkat se s ním samozřejmě můžeme také v celé řadě jiných zemí. Když bychom se podívali na jeho podobu, je zde zveřejněno jak vše co se nachází v tuzemském čísle účtu, tak je zde zveřejněných také několik informací navíc. Pokud se na daný tvar podíváme, tak zde najdeme například nezbytný kód země, stejně jako kontrolní číslice, podle kterých poznáme jeho správnost. Dále už je to kód banky a číslo účtu, v jednotném formátu. Tato hodnota nesmí přesáhnout více, než je 30 znaků. Každá banka, ať už je to Česká spořitelna, ČSOB, Raiffeisen, GE Money Bank, Mbank, Fio bank a další, má IBAN jiný.

Kdy IBAN používat?

Je samozřejmě jasné, že v rámci tuzemského platebního styku není třeba toto číslo účtu používat. Je však třeba mít ho k dispozici, když chceme uskutečnit platební styk mezinárodní. Pokud někomu posíláme peníze do zahraničí, je třeba, aby nám dodal číslo účtu právě v tomto formátu. Stejně tak je třeba, když peníze chceme přijmout, abychom daný formát dodali i my. A jak na to? Dané číslo mnohdy najdeme ve správě internetového bankovnictví, v různých smlouvách, nebo nám ho může říci přímo banka, či lze použít i různé generátory (kalkulátory, kalkulačky) pro jeho „výpočet“.

DALŠÍ PŮJČKY: