Běžný účet – u jaké banky si jej založit?

Běžný účet - u jaké banky si jej založit?

Jde o klasiku, kterou má dnes snad každý. Jedině ten, kdo je ortodoxní v ohledu placení hotovostí, si nezaloží účet. Svět 21. století ale takovým lidem moc nevyhovuje, protože jim bere čas navíc. Je tedy téměř jisté, že se dříve nebo později rozhodnou pro řešení, kterým je běžný účet, a to vlastně v libovolné z českých bank. Založit si jej můžete i online, je však pravdou, že toto platí obecně pro druhý a další účet, který pak potvrdíte platbou ze své banky číslo jedna. Půjde v každém případě jen o krátkou chvíli na pobočce.

Velmi rychlé založení je výhodou

Stačí vám jen minuty, založení běžného účtu je vlastně spíše formalitou. Má jen základní výhody, ale je tu možnost nastavit si jej přesně podle osobních preferencí. Inkaso, pravidelné platby, ale také mobilní bankovnictví, to vše je samozřejmostí, která vás bude s klasickým osobním kontem v bance provázet. A ano, přesně tak – bez poplatků! Ty sice ještě v minulé dekádě platí za samozřejmost, dnes už je situace jiná a balíček zahrnující vedení osobního účtu, odchozí a příchozí platby nebo právě inkaso je vlastně zcela bezplatný. Vyšší konkurence na trhu znamenala přerod do této podoby, která je klientsky mnohem přívětivější. Ještě v roce 2010 nešlo o samozřejmost, některé banky vybíraly i pětikorunový poplatek za příchozí platbu. Společenské tlaky ale nakonec situaci diametrálně mění.

Účtů můžete mít klidně více

Využívat výhody ve více bankách najednou? Klidně, nikde není psáno, že účet musíte mít jen jeden konkrétní, naopak, většina bank umožňuje založení více kont (a je to i praktické, osobní a také podnikatelský účet můžete mít vedle sebe). Lze využívat i cashback nebo jiné produkty, které nyní nabízí vaše banka, většina jich přináší i bonus za založení účtu. Jistě máte své osobní preference, s nimiž směřujete do České spořitelny, Komerční banky, Air Bank nebo Fio, Monety, ČSOB a podobně. Trh je velmi pestrý, je proto třeba toho maximálně využít! Když budete chtít a mít na správu účtů dostatek času, mějte jich klidně deset, v tom vám žádný zákon nebo nařízení ČNB bránit nebude.

Co potřebujete k založení účtu v bance?

Bankovní účet si založíte za pár okamžiků, je nutný doklad totožnosti a plnoletost. Pokud je žadateli méně než osmnáct let, je obvykle žádán rodný list dítěte a účast zákonného zástupce při celé této akci. Pokud hodláte založit konto online, jsou obvykle zapotřebí dva doklady totožnosti (tedy např. občanka a řidičák nebo cestovní pas, případně i rodný list). Nikdo vás nebude zdržovat, když budete mít sken dokladů, stačí je nahrát do připravených kolonek a vyplnit krátké formuláře. Je nutné ověřit totožnost, musí být jasné, že o založení účtu žádáte opravdu vy. Nejde o nic složitého a zvládnete to i bez vzdělání v oboru IT. Stačí následovat pokyny na obrazovce, nestresujte se, máte dostatek času.

Aplikace je velmi praktické téma

A pokud chcete, můžete se přihlašovat do banky nejen z počítače, ale i z mobilní aplikace nebo tabletu. Jinak řečeno, platby a další věci si můžete řídit velmi jednoduše, a to například i na různých cestách. Plaťte pohodlně, nespěchejte a usnadněte si život. S mobilní aplikací, kterou si nastavíte i přes přihlášení do PC, si lze patřičně ulehčit každodenní transakce. Nemusíte opisovat SMS kód, ale potvrzovat platby rovnou v aplikaci, která je výborně zabezpečená a dá vám i vědět, pokud byste ztratili platební kartu a někdo, kdo ji našel, by ji chtěl neoprávněně použít. I proti takovým věcem má banka důmyslné mechanismy a pak už stačí jen původní kartu velmi jednoduchým způsobem zablokovat.

SROVNÁNÍ PŮJČEK: